Právě se nacházíte: Domovská stránka Začátek podnikání Založení společnosti Splacení vkladu před vznikem družstva
Získejte radu od našich odborníků zdarma!
<
Petra Vitinová
Petra Vitinová
založení společnosti
Petra Vitinová
založení společnosti
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

Aleš Krabs
Aleš Krabs
tvorba webu
Aleš Krabs
tvorba webu
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

Robert Knotek
Robert Knotek
internetový marketing
Robert Knotek
internetový marketing
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

>

Podnikejsnadno.cz

Splacení vkladu před vznikem družstva

03. 11. 09:30

Základní kapitál minimální, který je nutné zapsat do obchodního rejstříku při vzniku družstva, je 50.000,- Kč. To je dáno i bez ohledu počtu zakládajících členů družstva.

Existuje také základní kapitál, který je tvořen souhrnem členských vkladů. Ten se bude proměňovat v souvislosti se změnami počtu členů. Pokud nedojde ke změně stanov, zůstává zapisovaný základní kapitál neměnný. Zapisovaný kapitál vznikajícího družstva neudává informace o aktuálním stavu základního kapitálu družstva.

Zákon neudává výši minimálního vkladu zakládajícího člena při založení družstva. Nutností je ale dodržet podmínku součtu vkladů všech členů a to musí být 50.000,- Kč. Vklad člena může být peněžitý, ale také nepeněžitý. Způsob ocenění nepeněžitého vkladu je určen stanovami daného družstva (ocenění nepeněžitého vkladu není zákonem stanovené). Stav ocenění nepeněžitým vkladem může být také dohodnut při založení družstva.

Při splacení vkladů musí být dodržena lhůta nejpozději do 15 dnů od konání ustavující schůze. Vklady se skládají určenému členu představenstva. O splacení vkladů musí být rozhodnuto členskou schůzí. Pokud není člen schopen splatit svůj vklad, může být ve stanovách družstva uvedeno, že člen může splatit jen vstupní vklad a zbylou část uhradit do tří let (to je dáno podle zákona). Pokud ovšem stanovy neurčí jinak.

Další podmínkou před podáním návrhu na zápis družstva do obchodního rejstříku, je nutnost splacení alespoň poloviny zapisovaného základního kapitálu.

Základní charakteristika družstva:

Jedná se o obchodní společnost. Nejnižším počtem zakladatelů je buď pět fyzických osob nebo dvě právnické osoby. Minimální výše základního kapitálu je 50.000,- Kč. Každý člen disponuje jedním svým hlasem při splacení vkladů, pokud stanovy nestanoví jinak. Společníci neručí za závazky družstva. Předmětem činnosti družstva je podnikání nebo zajišťování hospodářských či jiných potřeb. Při vzniku družstva se vytváří nedělitelný fond ve výši nejméně 10 % základního kapitálu při vzniku družstva.

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Ke stažení

Zpracovávám...