Právě se nacházíte: Domovská stránka Začátek podnikání Podnikání obecně Přejmenování společnosti
Získejte radu od našich odborníků zdarma!
<
Petra Vitinová
Petra Vitinová
založení společnosti
Petra Vitinová
založení společnosti
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

Aleš Krabs
Aleš Krabs
tvorba webu
Aleš Krabs
tvorba webu
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

Robert Knotek
Robert Knotek
internetový marketing
Robert Knotek
internetový marketing
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

>

Podnikejsnadno.cz

Přejmenování společnosti

26. 03. 10:28

Přejmenování společnosti bývá poměrně častou změnou, ke které ve společnosti může dojít. Každý podnikatel, který je zapsán do obchodního rejstříku, musí konat právní úkony pod názvem své obchodní společnosti. Každý podnikatel má právo změnit název společnosti kdykoliv to považuje za nutné. Je však třeba myslet na povinnosti s tím spojené. O změně stanov společnosti obvykle rozhoduje pouze valná hromada. Pokud je tedy k dispozici platné rozhodnutí valné hromady o změně stanov, je možné předložit návrh na zápis změny názvu společnosti do obchodního rejstříku.

Než dojde k zápisu nové obchodní firmy do obchodního rejstříku, vystupuje společnost pod svým původním názvem. O veškeré formality se stará příslušný rejstříkový soud, který je povinen učinit návrh úkonu směřujícího k rozhodnutí ve věci do 15 dní. Jednoduše řečeno, pro změnu názvy společnosti je potřeba svolat valnou hromadu u notáře. Ke změně názvu dochází poměrně často, je totiž potřeba si uvědomit, že název dodává společnosti tu pravou tvář. Průzkumy dokonce poukazují na to, že spotřebitelé dávají hodně na značku dané firmy, dokonce více, než na produkty samotné.

Na změnu názvu společnosti můžete vydělat

Pokud tedy provedete vhodnou změnu názvu podle toho, aby dle průzkumu byl název pro lidi důvěryhodný, pak na tom můžete jen vydělat. Od Nového roku je možné použít v názvu společnosti jméno jakéhokoliv člověka, který má ke společnosti či jednatelům určitý vztah. Dotyčná osoba však musí udělit souhlas k tomu, aby její jméno mohlo být využíváno jako název společnosti. Při změně názvu společnosti je třeba pamatovat na to, že obchodní firma nesmí mít shodný nebo zaměnitelný název s obchodní firmou jiného podnikatele, neboť to působí značně klamavě.

Přejmenování společnosti není nijak složité. Podnikatel tento krok může učinit prakticky kdykoliv, když to uzná za vhodné. Nesmí však obcházet základní stanovy firmy, které je nutné splnit. Změna názvu obchodní společnosti nabývá platnosti ve chvíli, když dojde k provedení zápisu do Obchodního rejstříku.

Co všechno je potřeba udělat?

Přejmenování společnosti předchází několik kroků. Je potřeba počkat, dokud soud o změně nerozhodne. Ani po rozhodnutí není stále konec, je potřeba učinit vlastní zápis. Jakmile dojde k usnesení o povolení zápisu, příslušný soud konečně provede vlastní zápis. Těmto krokům však předcházejí tyto úkony:

Nejprve je třeba, najít si veškeré dosud existující obchodní firmy v Obchodním rejstříku a zkontrolovat si název, který se nesmí shodovat. Dále je potřeba svolat valnou hromadu a podat návrh na zápis změny společnosti do Obchodního rejstříku. Toto oznámení je potřeba ohlásit potřebným úřadům, včetně Katastrálního úřadu a Úřadu průmyslového vlastnictví. Sídlo musíte označit novým názvem a to opravdu všude. Tyto změny se musí objevit také na právních dokumentech, na faktuře, u objednávek, v razítku a tak dále. Změnu je nutné nahlásit bankám a všem obchodním partnerům.  

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Ke stažení

Zpracovávám...