Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Valná hromada u obchodních společností

Valná hromada je zpravidla nejvyšším orgánem u obchodních společností. Dle podmínek definovaných v obchodním zákoníku ji povinně vytváří společnost s ručením omezeným a akciová společnost. Funkce valné hromady jsou pak zakotveny nejen v české legislativě, ale také ve společenské, případně v zakladatelské, smlouvě a ve stanovách společnosti.

Pravomoci valné hromady

Valnou hromadu zřizují kapitálové obchodní společnosti a další korporace. Jedná se o kolektivní orgán, který významně ovlivňuje dění ve společnosti a její směřování do budoucna. V dnešním článku se dozvíte, jaké má valná hromada pravomoci, kdo ji tvoří, kdy se koná nebo jak hlasuje. Dle obchodního zákoníku získává valná hromada především rozhodovací pravomoci.

Patří mezi ně například:

  • provádění úprav a změn stanov obchodní společnosti,
  • zvyšování nebo snižování základního kapitálu,
  • v případě a.s. jde také o všechny změny, které se týkají cenných papírů,
  • schvalování účetní závěrky,
  • rozhodování o rozdělování zisku nebo o vypořádání ztráty,
  • volba a odvolání statutárního orgánu nebo členů dozorčí rady a další věci týkající se vnitřní organizace společnosti.

Jak funguje valná hromada

V případě akciové společnosti je účast na valné hromadě podmíněna držením akcií (a také jejich typem). U společnosti s ručením omezeným se může valné hromady účastnit ten, kdo má ve společnosti majetkový podíl. Jestliže má společnost pouze jednoho společníka (majitele), tak ten sám vytváří valnou hromadu.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Valná hromada by se měla konat alespoň jednou ročně. Svolat ji mohou členové statutárního orgánu i dozorčí rady. Zasedání valné hromady však musí být ohlášeno s dostatečným předstihem, aby se na něj mohli dostavit všichni její členové - u a.s. tato lhůta činí 30 dní a u s.r.o. 15 dní.

Hlasování na valné hromadě vždy řídí předseda. Jakmile proběhne hlasování o návrhu, sečtou se veškeré hlasy a oznámí se výsledek hlasování. Ve většině případů stačí pro schválení návrhu nadpoloviční většina hlasů, které jsou však ovlivněny výší podílů (akcií) jednotlivých členů. Ve vybraných případech - které se zásadně týkají společnosti - je nutné valnou hromadu pořádat před notářem. Jedná se například o změny společenské smlouvy, základního kapitálu a podobně.

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!