Právě se nacházíte: Domovská stránka Úřady K čemu slouží veřejné rejstříky právnických a fyzických osob?
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

K čemu slouží veřejné rejstříky právnických a fyzických osob?

17. 10. 14:17

V každé společnosti jsou lidé a organizace, ve kterých působí, uváděni v určitých seznamech, které jsou běžně dostupné. Jde o tzv. rejstříky, kam se právnické i fyzické osoby zapisují z nejrůznějších důvodů. V nejbližší době by přitom u nás mělo dojít v této oblasti ke značným změnám.

Základním veřejným rejstříkem ve firemním životě je obchodní rejstřík

V obchodu je nejznámějším veřejným rejstříkem obchodní rejstřík. Do něj se zapisuje jakákoliv společnost, která na našem území působí a která tak získá tzv. IČO. Zápis do tohoto rejstříku je řízen rejstříkovým soudem. Z obchodního rejstříku lze vyčíst celou řadu informací. Je to pochopitelně jméno majitele a spolupodílníků, včetně jejich adres, sídlo společnosti, úpisy spolumajitelů, soupis činností firmy apod.

Veřejné rejstříky se mění

Od roku 2014 s platností nového občanského zákoníku se mění také veřejné rejstříky. Vzniknout by měly tyto veřejné rejstříky: obchodní rejstřík, nadační rejstřík, rejstřík ústavů a rejstřík společenství vlastníků jednotek. Tyto rejstříky, včetně obchodního rejstříku povedou krajské soudy, pod které spadají obecné soudy, kde je bydliště osoby, které se tento zápis týká. Do rejstříku budou moci zapisovat i notáři.

Možná předregistrace názvu společnosti

Další novinka, která se týká obchodních společností, upravuje předregistraci názvu této společnosti ještě před tím, než bude zapsána do obchodního rejstříku. Rejstříkový soud zapíše do rejstříku název řádně založené společnosti, přílohou tohoto zápisu bude zakladatelská smlouva, ve které bude název společnosti uveden. Do rejstříku se bude dále zapisovat počet osob ve statutárním orgánu společnosti. Zápis některých skutečností může navrhovat sama osoba, která o zápis požádala, pakliže se jedná o skutečnosti důležité. 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...