Právě se nacházíte: Domovská stránka Úřady Zaměstnanci s modrou kartou
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Zaměstnanci s modrou kartou

16. 10. 11:16

Ač by nadpis mohl napovídat, že se jedná o nový nástroj personálního managementu, není tomu tak. Respektive jedná se o jeden z nástrojů, jak oživit pracovní tým a získat vysoce kvalifikované odborníky, ovšem v tomto případě není řeč o metafoře, ale o termínu, na základě kterého je možné v naší firmě zaměstnat zahraniční oborníky.

Podmínky Ministerstva vnitra jsou poměrně přísné a pro zaměstnání cizince z nečlenských zemí Evropské unie, zemí EHP a Švýcarska, je zapotřebí splnit všechny vytyčené body. První podmínkou je, aby byla předem sjednaná mzda v minimální výši 1,5 násobku průměrné mzdy v České republice (v současnosti asi 38 000 Kč).

Platí také, že platnost modré karty je po celou dobu trvání pracovní smlouvy. Cizince, kteří se chtějí v naší firmě ucházet o zaměstnání, naopak zase potěší, že platnost Modré karty je po celou dobu trvání pracovní smlouvy a k tomu navrch 3 měsíce po rozvázání pracovního poměru. Maximální délka je ovšem dva roky, i když lze žádat vždy o prodloužení.

Ti, co již obdrželi Modrou kartu a dva roky pracovali v některé ze zemí Evropské unie, mohou cestovat a hledat práci v rámci celé Evropské unie bez podstatných omezení. Počet vydaných Modrých karet ovšem není příliš vysoký, zhruba pod padesát, zatímco nabídka zaměstnaneckých míst, kam pro nenalezení vhodného kandidáta v ČR, padá spoustu nabídek z úřadu práce.

Již podle první podmínky se každopádně jedná o vysoce kvalifikované pozice, jejichž obsazenost je klíčová. Zaměstnance s modrou kartou můžeme hledat do týmu lékařů, programátorů, vědců, ale překvapivě třeba i personalistů.

Jedním z nejpádnějších důvodů, proč vůbec hledat, či být ochotni přijmout zaměstnanec s modrou kartou, jsou nepochybně jazyky. Pokud potřebujeme rodilého mluvčího nebo specialistu pro obchodní zastoupení, zde se jeví zahraniční uchazeči o zaměstnání jako nejpovolanější. 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...