Právě se nacházíte: Domovská stránka Úřady Exekuce a podnikání jako PO
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Exekuce a podnikání jako PO

16. 10. 11:16

Při rozhodování o tom, zda budeme podnikat jako právnická osoba, často bereme do úvahy to, že podnikání pod hlavičkou obchodní společnosti má tu výhodu, že oddělíme soukromý majetek od toho firemního, a v případě potíží v podnikání, a z nich vyplývajících dluhů, ochráníme alespoň majetek soukromý. Opačně to ovšem bohužel nefunguje.

Tak se například setkáme se situací, kdy se nám sice v podnikání daří, ale máme dluhy ze soukromého života, a je proti nám vedeno exekuční řízení. Nemusíme se bát sice blokace firemních účtů nebo majetku, na rozdíl od podnikajících fyzických osob, ale přesto máme něco cenného, co  může propadnout i ve prospěch exekuce vedené z jiných než podnikatelských příčin

 A to, je právě náš podíl v příslušné společnosti, právnické osobě. Ať již jsme jediným majitelem nebo máme v právnické osobě jen určitý podíl, každý podíl je možné nechat zpeněžit. Pokud se jedná jen o dílčí procento podílu, má to sice pro podnikatele několik nepříjemných důsledků, nicméně pro samotnou firmu to není konečná. A i podnikatel může pro danou firmu dál pokračovat ve své předchozí činnosti, jen na základě jiných podmínek.

Pravděpodobně nejhorší situace je to pro podnikatele, pokud se jedná čistě o jeho firmu. Taková firma mu potom prakticky zmizí pod rukama, aniž by mohl, jako naopak podnikající fyzické osoby, pokračovat dál ve své běžné činnosti.

Samozřejmě i podnikatel provozující činnost formou právnické osoby, má možnost namítat, že prostřednictvím firmy dochází k uspokojování jeho základních potřeba, a je zajišťována jeho obživa. Ovšem zase se jedná o posouzení exekutora, a následně případně i soudů, zda dojdou závěru, nakolik je možné danou činnost vykonávat například pouze jako fyzická osoba, nikoliv právnická osoba.

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...