Právě se nacházíte: Domovská stránka Úřady Exekuce a firemní účet FO
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Exekuce a firemní účet FO

16. 10. 11:16

V první řadě se projeví nevýhoda toho, že jako fyzická osoba má podnikatel v bance všechny účty vedené pouze na své jméno, nikoliv na obchodní společnost, takže dokud nebude exekuce zaplacená, nemůže s penězi na firemních účtech disponovat. Je-li na účtu v danou chvíli částka v požadované výši, je rovnou stržena, pokud ne, účet je obstaven ještě půl roku, a pak odchází exekutorovi částka, která byla v době zablokování účtu na účtu, případně další částky, které v průběhu doby blokace na účet ještě dorazily.

Tento postup má hned několik dopadů. Mimo akutního nedostatku peněz, protože je možné si z účtu vyzvednout pouze jednorázově částku zhruba ve výši 6 tisíc, není možné z účtu vybrat ani slíbené provize, nebo uhradit běžné faktury. Navíc exekutor nepočítá jen s kladným zůstatkem, ale pokud máme na účtu i podnikatelský kontokorent, vyčerpá ho nejen do mínusu, ale kam až ho banka pustí, což je někdy ještě o pár korun více než je povolený záporný zůstatek.

Pokud ani tato částka ovšem na úhradu exekuce nestačí, účet, který se dostal do nepovoleného zůstatku, dostane živnostníka do dalších dluhů, a jestliže není možné se s bankou nějak domluvit na úhradě, musí se počkat než kontokorent, nebo třeba kreditní karta, bude zesplatněn, a teprve poté je většinou možné ho bance uhradit, aniž by peníze jinak automaticky zůstaly blokovány ve prospěch exekuce.

Ještě nepříjemnější je situace, kdy máme zaměstnance. Tuto situace naštěstí upravuje zákon a částka určená na výplaty je danému podnikateli vyplacena bankou podobně jako životní minimum. Shodné je i to, že lze o danou výplatu peněz žádat pouze jednou, a musí se jednat o splatné mzdy v nejbližším výplatním termínu. Banka nahlašuje výplatu prostředků ze zablokovaného účtu soudu a ten může potom zpětně požadovat doložení toho, že byly peníze skutečně použity na výplatu mezd. 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...