Právě se nacházíte: Domovská stránka Úřady Exekuce a podnikání jako FO
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Exekuce a podnikání jako FO

16. 10. 11:16

Ohledně insolvence jsme si tu již mohli přečíst několik článků, obecně se jedná o situaci, kdy podnikající osoba, či společnost, není schopna dostát svým závazkům, dluží více věřitelům a určitou dobu.

V praxi se dnes ovšem hojně setkáváme i se situací, kdy živnostník plní všechny své závazky spjaté s podnikáním řádně, ale chybička se vloudí někde jinde. Stačí například zapomenutá pokuta za jízdu na černo městskou dopravou, která se v průběhu let vyšplhala do neradostných výšin a podnikatel se ve finále může potýkat s exekucí, která sice s jeho podnikáním nemá co dělat, nicméně mu dovede pořádně znepříjemnit život.

Jedním z citelných omezení je například zablokování firemního účtu, které sebou nenese jen akutní obtíže, které jsou blíže zmíněny v samostatném článku, ale pokud je exekuce vysoká a v dohledné době není možné ji uhradit, živnostník se musí naučit fungovat pouze za hotové. Zatímco v některých případech to jde, u některých oborů je to takřka nemožné, například v případě různých pojišťovacích poradců, nebo u těch, co podnikají online.

Při výkonu exekuce sice podle zákona nesmí být zabaveny věci, které nezbytně potřebujeme pro výkon povolání, ale jak vyplývá ze soudních rozhodnutí, představa exekutorů a podnikatelů o potřebách se příliš neshoduje, a soudy většinou přikyvují spíše představě exekutorů, tudíž se může stát, že například i obchodní zástupce, kteří objíždí celý region s nabídkami, přijde o automobil, protože cestovat jde i veřejnou dopravou.

Podnikatelé také musí zapomenout na různé reprezentativní a jiné potřeby, ty ostatně neprojdou ani jako daňové výdaje, takže v souvislosti s exekucí na ně není brán vůbec zřetel. Co má možná naději na úspěch jsou různé tradiční symboly firmy, zvlášť pokud se jedná o firmu rodinou. Protože obecně věci, k nimž má dlužník citový vztah, by měly být pro exekuci tabu, stejně jako třeba snubní prsten.

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...