Právě se nacházíte: Domovská stránka Úřady Zakládání datové schránky
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Zakládání datové schránky

16. 10. 11:16

Článek o užitečnosti datových schránek jsme si tu již mohli přečíst, takže jen pro zopakování, zatímco právnické osoby musí mít zřízeny datové schránky ze zákona, fyzické podnikající, i nepodnikající osoby, mají na výběr. K hlavním výhodám datové schránky patří to, že se nemusíme obávat, že se nám dopis do vlastních rukou, který by jinak byl doručen v naší dlouhodobější nepřítomnosti tzv. doručovací fikcí, ztratí ze schránky.

Výhodou také je, že můžeme na zprávy od úřadů rovnou bezplatně odpovídat, což v době poměrně vysokých cen za poštovné, a také vzhledem k frontám na poštách, můžeme vnímat, jako docela sympatické plus. Výhod by se našla ještě celá řada, ale nás nyní zajímá, jak vůbec probíhá zakládání datových schránek v praxi.

Právě neznalost postupu, nebo předpoklad, že se jedná o poměrně komplikovanou záležitost, spoustu živnostníku odrazuje. Přitom není zapotřebí studovat žádné rozsáhlé manuály, a co víc, dokonce si nemusíme připravovat ani žádné zakladatelské poplatky nebo kolky, jako u některých žádostí.

První krok je jednoduchý, stačí zajít na poštu, případně některý z městských úřadů, a tam požádat o založení datové schránky. Pokud bydlíme na malém městě či obci lépe uděláme, pokud si schránku založíme spíše na poště, a to raději třeba při cesta do většího města, protože na malých obcích, by se nám poměrně snadná záležitost mohla zkomplikovat, pro neznalost postupu zakládání, i když teoreticky je tato služba nabízená všude.

Naopak u větších pošt mají již s datovými schránami zkušenosti, takže stačí přijít k přepážce a požádat o její založení. Jako doklad po nás budou chtít pouze občanský průkaz, a měli bychom mít též někde poznamenáno IČO (případně místo podnikání), živnostenský list, ani další doklady nejsou třeba.

Pak zadáme svou emailovou adresu, na kterou nám přijde klíč ke zprovoznění na poště zřízené datové schránky. Doma si pak otevřeme email, přes který si vyzvedneme jednorázové přihlašovací údaje, a do schránky se poprvé přihlásíme, čímž je schránka aktivována.

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...