Právě se nacházíte: Domovská stránka Úřady Watch List a vliv na podnikání
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Watch List a vliv na podnikání

16. 10. 11:16

Watch List je roční monitorovací zprávou amerických úřadů, o tom, jak jsou práva duševního vlastnictví porušována a chráněna ve třetích zemích. Watch List je poměrně důležitým dokumentem v podnikatelských a odborných kruzích, a odvíjí se od něj rozhodování o některých obchodních aktivitách a investicích v daných zemích.

Předností zprávy, respektive seznamu, a z něho vyplývajících informací, jsou hodnověrnost a detailní informace, založené na konkrétních podnětech amerických držitelů práv k duševnímu vlastnictví.

Pozitivní zprávou, zvlášť pro ty, kteří se pohybují v oblasti, kde je potřeba ochrana práv duševního vlastnictví, je, že Česká republika nebyla v každoročním průzkumu USA zařazena na seznam zemí, v nichž dochází k porušování těchto práv, a to již několik let za sebou. Toto nezařazení podle Ministerstva průmyslu a obchodu svědčí o tom, že je Česká republika brána jako země, kde jsou práva duševního vlastnictví velmi dobře chráněna.

Potenciálně je tak právě český trh ideálním místem pro obchodní partnery, kteří si na ochraně svých práv zakládají a požadují příslušné garance. Vhodné podmínky jsou dány též z hlediska případných investic a navazovaní obchodních styků.

K nejhůře hodnoceným zemím naopak pravidelně patří Ukrajina nebo Rusko, ale na seznamu překvapivě nalezneme také například Kanadu. To, že Česká republika, na rozdíl od asi 30 zemí, do tohoto seznamu zařazena nebyla, tak poskytuje poměrně dobré vyjednávací podmínky v oblasti, kde je zapotřebí ochrana práv duševního vlastnictví.

Nad dodržováním podmínek, souvisejících s ochranou duševního vlastnictví, dohlíží Ministerstvo průmyslu a obchodu. Jak je tato ochrana konkrétně realizována je možné se dozvědět z webových stránek příslušného ministerstva - www.mpo.cz. 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...