Právě se nacházíte: Domovská stránka Úřady Jaké pravomoci má Státní zemědělská a potravinářská inspekce?
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Jaké pravomoci má Státní zemědělská a potravinářská inspekce?

11. 10. 09:47

Podnikáte v potravinářském oboru? Souvisí vaše podnikání jakýmkoliv způsobem právě s potravinami? Pak se zcela jistě dostanete do styku se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.

Inspekce kontroluje kvalitu potravin

Státní zemědělská a potravinářská inspekce je státní orgán, který kontroluje kvalitu a dovoz potravin, které jsou jiného než živočišného původu. Potraviny živočišného původu kontroluje a má v oboru své činnosti Státní veterinářská inspekce. Státní zemědělská a potravinářská inspekce sídlí v Brně, avšak disponuje dalšími inspektoráty po celé zemi. Do styku se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí se dostanete již tehdy, pokud chcete uvést potravinářský výrobek na trh, za jeho nezávadnost ruší vždy ten, kdo výrobek uvedl, nebo dovezl.

V Evropské unii platí volný pohyb zboží

Pokud je zboží dováženo ze země Evropské unie, pak jeho nezávadnost testována být nemusí, protože v Unii platí volný pohyb zboží a nepohlíží se tedy na něj jako na dovezené. Kontrolován je pouze dovoz potravin ze třetích zemí mimo Evropskou unii. Inspekce kontroluje jakost, správné balení a označování potravin. Státní inspekce je propojená s ostatními kontrolními úřady v Evropské unii systémem rychlého varování před škodlivými potravinami, díky kterému jsou takové potraviny brzo odhaleny.

Běžně dovoz bez povolení

K dovozu potravin však není třeba žádného speciálního povolení, pokud nejde o potraviny, jejichž dovoz je upravován speciálním předpisem (jde např. o houby, potraviny z Číny, potraviny ošetřené ionizujícím zářením atd. Inspekce se řídí vždy nařízeními Evropské komise. Česká republika si může sama stanovit určité potraviny, jejichž dovoz musí být kontrolován, ačkoliv jsou dováženy ze zemí Evropské unie a jejichž dovoz by mohl poškodit zájmy domácích podnikatelů, typickým příkladem je třeba hroznová šťáva, nebo hrozny. 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...