Právě se nacházíte: Domovská stránka Úřady Jak probíhá kontrola ČOI?
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Jak probíhá kontrola ČOI?

08. 10. 17:23

Česká obchodní inspekce je obávaný orgán, jehož návštěva může mít pro obchodníka nebo dodavatele služeb i velmi neblahé důsledky. Pochopitelně pouze v případě, že kontrola České obchodní inspekce zjistí určité závady. V takovém případě může udělit i velmi značné pokuty.

Inspektoři ČOI jednají v utajení

Kontroly provádí za Českou obchodní inspekci její inspektoři. Jde o utajené osoby, které na první pohled vystupují jako běžní zákazníci. Tito inspektoři provedou kontrolní nákup a poté se prokáží služebním odznakem a průkazem, který potvrzuje jejich totožnost. Na počátku kontroly po vás budou inspektoři požadovat  základní dokumenty, tedy živnostenské oprávnění, výpis z obchodního rejstříku, doklady o prodeji atd.

Kontrolují se i tržiště či e-shopy

Česká obchodní inspekce může kontrolovat na celé řadě nejrůznějších míst. Kontrola může proběhnout jak v obchodě, tak tam, kde se dodávají služby, tak třeba ve stánkách, na tržištích, zkrátka všude, kde dochází k prodeji koncovým zákazníkům. Kontrolovat se mohou pochopitelně i e-shopy. Inspektoři si objednají kontrolní nákup, který si nechají poslat do sídla inspektorátu. Velmi často tento nákup posílají do 14ti dnů zpět a kontrolují, zda obchodník dodržuje tuto záruku vrácení peněz.

Pokuty až 50 milionu ve správním řízení

Pokud při prodeji zjistí inspektoři určité nesrovnalosti, pak mohou podnikatele sankcionovat, a to i značnými sumami. Maximální pokuta, kterou může Česká obchodní inspekce udělit, činí 50 milionu korun. Tato pokuta se uděluje ve správním řízení. Na místě za menší prohřešky udělují inspektoři pokutu 5 000 korun. Nutno podotknout, že v některých případech se mohou jako inspektoři ČOI prokazovat podvodníci, kteří takto vymáhají z podnikatelů neoprávněně poplatky. Proto se doporučuje podívat se na stránky České obchodní inspekce, zda právě tento průkaz není ohlášen jako zcizený. 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...