Právě se nacházíte: Domovská stránka Provoz firmy Účetnictví a daně Zdravotní pojištění Snížení výše zálohy na zdravotní pojištění

Podnikejsnadno.cz

Snížení výše zálohy na zdravotní pojištění

09. 04. 15:27
Nejsou vaše příjmy z podnikání právě v tuto chvíli nejlepší. Požádejte zdravotní pojišťovnu o snížení měsíčních záloh na zdravotní pojištění, v některých případech vám vyjde vstříc. 

Jak vysoké zálohy musí podnikatel platit

Osoby samostatně výdělečně činné na zálohy v současnosti platí měsíčně minimálně 1748 Kč. U osob samostatně výdělečně činných, za které platí zároveň i stát, odvádí zálohy na zdravotní pojištění dle výše svých příjmů v předchozím roce. V případě, že je osobou samostatně výdělečně činnou i zaměstnanec a je jeho příjem alespoň ve výši minimální mzdy, není povinen zálohy platit. 

Podmínky pro snížení záloh na zdravotní pojištění

Podmínky pro snížení záloh definuje § 8 odst. 4 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné všeobecné zdravotní pojištění. Osoby samostatně výdělečné činné mohou zdravotní pojišťovny žádat o snížení záloh na pojistné v případě, že je jejich příjem po odečtení výdajů vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmu, který přísluší v průměru na 1 kalendářní měsíc (v období od 1. ledna kalendářního roku do konce kalendářního měsíce, který předchází podání žádosti), a to nejméně po 3 po sobě jdoucí kalendářní měsíce, nejméně o jednu třetinu nižší než průměrný příjem za kalendářní měsíc v předchozím roce, ve kterém osoba vykonávala alespoň část měsíce samostatnou výdělečnou činnost. 
Dle § 24 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, lze snížení záloh na zdravotní pojištění provést pouze na dobu maximálně do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, ve kterém byl podán přehled. 

Kdo o snížení záloh na zdravotní pojištění požádat nemůže

Žádost o snížení záloh na zdravotní pojištění nemohou žádat osoby samostatně výdělečně činné, které zahájili činnost v tomto roce. U takových osob totiž nemůže být porovnán průměrný měsíční příjem po odpočtu výdajů v běžném roce a v roce předcházejícím. O snížení záloh na zdravotní pojištění dále nemohou žádat osoby samostatně výdělečně činné, které mají povinnost zachovat minimální vyměřovací základ a odvádět zdravotní pojištění dle dosažených výsledků pouze v minimální výši.
Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...