Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

OSVČ a žádost o starobní důchod

Základní podmínkou pro přiznání starobního důchodu je získání důchodového věku a odpracování stanovených let, během kterých bylo odvedeno důchodové pojištění. Pozor na prodlužování hranice započtených let, která se stále zvyšuje. Aktuální tabulky lze nalézt na webech ČSSZ, nebo je možné informovat se na důchodovém oddělení OSSZ (KSSZ, PSSZ). Pro stanovení data přiznání důchodu u žen, hraje roli i to, kolik dětí vychovala.

 

Pokud se OSVČ rozhodne požádat o přiznání starobního důchodu, nebo předčasného starobního důchodu dostaví se na příslušnou OSSZ, (KSSZ, PSSZ), kde na důchodovém oddělení požádá o sepsání důchodové žádosti.

 

S sebou si přinese občanský průkaz, muži vojenskou knížku, ženy rodné listy dětí, doklad o dosažení nejvyššího dosaženého vzdělání. Doporučujeme již doma si připravit seznam zaměstnání s přesnými časovými údaji. Dobu samostatné výdělečné činnosti není třeba dokládat, pouze ji uvést. Urychlí to sepsání žádosti a zefektivní kontroly záznamů odpracovaných let v registru ČSSZ. Úředníci důchodového oddělení zkontrolují, zda v registru ČSSZ jsou uvedena všechna zaměstnání žadatele a vyměřovací základy z nich. V případě, že některé roky nejsou v registru uvedeny, musí žadatel doložit odpracovanou dobu jiným způsobem, a to například pracovní smlouvou, nebo kopii tak zvaného evidenčního listu důchodového zabezpečení. Pokud se nepodaří odpracovanou dobu doložit, nelze roky do výpočtu důchodu započítat!

 

Odevzdání evidenční listů důchodového zabezpečení s uvedením vyměřovacích základů zaměstnance na ČSSZ, je zákonnou povinností zaměstnavatele, a v případě nedodržení této povinnosti je zaměstnavatel pokutován. Nicméně v případě, že jde o již neexistující firmu, nebo firmu v konkurzu či likvidaci , je doložení započtených let zdlouhavé a komplikované. Někdy lze dohledat staré záznamy v archivech. Pokud byla firma v likvidaci či konkurzu je nutné znát jméno soudem ustanoveného správce a v jeho kanceláři se informovat, kde jsou doklady uloženy, popřípadě požádat o jejich kopii.

 

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Hlavně z tohoto důvodu je vhodné zajít na OSSZ (KSSZ, PSSZ) o něco dříve, něž žadatel dosáhne důchodového věku a zkontrolovat, zda má ČSSZ v registru veškeré údaje. O kontrolu započítaných let je možné zažádat ČSSZ i písemně, a to nejenom před žádostí o důchod. Adresa, na kterou lze žádost směřovat, je uvedena na webech české správy. Každý občan ČR může jednou za kalendářní rok žádost o Informativní osobní list důchodového pojištění zaslat, na její vyřízení má ČSSZ tříměsíční lhůtu.

 

Komplikace mohou nastat u OSVČ, kteří začali podnikat hned po Sametové revoluci a v prvních letech nedosáhli vyšších příjmů. Až do roku 2003 nebylo povinností OSVČ v případě nízkých příjmů, uplynulý rok si důchodově pojistit a zaplatit. Pokud si v té době OSVČ nepodal důchodovou přihlášku a rok si nedoplatil, není tento rok započítán do odpracovaných let. Zpětně tyto roky nelze doplatit!

 

Do odpracované doby pro výpočet důchodu není započítán rok, ve kterém není uhrazen nedoplatek pojistného. Tady je nutné nejprve nedoplatek uhradit a tím dosáhnout toho, aby byl rok započítán.

 

Stejně tak není započítán rok, za který OSVČ neodevzdal přehled příjmů a byl mu OSSZ (KSSZ, PSSZ) vyměřen tak zvaný pravděpodobný vyměřovací základ. Zde i v případě, kdy byl uhrazen doplatek roku vypočtený úředníky na základě správního řízení, nelze rok započíst, a to až do té doby, do které je podán chybějící přehled příjmů. OSSZ (KSSZ, PSSZ) pak musí zpětně zrušit správní řízení a po uplynutí zákonné lhůty je možné rok žadateli započítat.

 

Pokud je žadatel v částečném invalidním důchodu a současně podnikal, pak rozhoduje, zda v této době měl podanou důchodovou přihlášku a doplatky roku si hradil, alespoň v minimálním stanoveném rozsahu. V opačném případě mu není doba započtena do odpracované doby, nutné pro přiznání starobního důchodu.

 

Specifická je situace, kdy OSVČ podnikal nebo byl zaměstnán v zahraničí. Zde záleží na tom, zda země podnikání je členem Evropské unie. Pokud není, pak rozhoduje skutečnost, zda je uzavřená Smlouva o důchodovém pojištění mezi danou zemí a ČSSZ. V případě, že jsou předchozí podmínky plněny a OSVČ v zahraničí odváděl pojistné, při sepsání žádosti o důchod tuto skutečnost uvede, doloží smlouvou a ČSSZ si vyžádá doklady ze zahraničí. Stejně tak OSVČ - cizinec, při žádosti o důchod v domovské zemi uvede dobu odpracovanou v ČR (platí například pro Ukrajinu, Německo, atd). V opačném případě nelze dobu do důchodu započítat a počítají se pouze roky pojištění u ČSSZ. (Týká se například Japonska, Vietnamu).

 

Ve všech případech, lze pojistit a doplatit pouze jeden rok zpětně. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!