Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Plátce DPH

DPH, tedy daň z přidané hodnoty je řazena mezi nepřímé daně a zákon tedy rozlišuje mezi plátcem (ten kdo daň odvádí správci daně) a poplatníkem (ten, kdo daň skutečně hradí „ze svého“). Plátcem DPH je podnikatel, který se k placení DPH přihlásil dobrovolně, nebo se jím stal povinně – ze zákona – pokud jeho obrat za posledních 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců překročil stanovenou hranici (pro rok 2012 je to 1 mil. Kč celkem). Zaregistrovat se je nutné do 15 dnů po skončení měsíce, ve kterém byl překročen („dovršen“) obrat jednoho milionu Kč. 

Plátcem DPH se podnikatel stane také v případě, kdy si pořídí z jiného členského státu EU zboží v ceně nad 326 000 Kč, zboží se spotřební daní (cigarety, alkohol, nad stanovený limit pro osobní spotřebu), případně auto nebo pokud je podnikatel členem sdružení, jehož některý člen je plátcem DPH (síť maloobchodních prodejen Coop či Bala). 

Ošemetnou situací, jak se stát plátcem DPH je například přijetí služby od zahraniční osoby (typicky např. objednání reklamy na Google AdWords či reklama na Facebooku) nebo podnikatel sám poskytuje službu plátci DPH z jiného státu EU (zprostředkování reklamy na vlastním webu prostřednictvím služby AdSens). 

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Plátce DPH zajišťuje pro správce daně (Finanční nebo Celní úřad) výběr daně z přidané hodnoty. Základním časovým úsekem je čtvrtletní platba (zdaňovacím obdobím je kalendářní čtvrtletí). Plátce si může vybrat, avšak od obratu nad 10 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců se jedná o tzv. měsíčního plátce, tj. za každý kalendářní měsíc je nutno podat daňové přiznání a obvykle také zaplatit daň. 

Termín k podání daňového přiznání k DPH a termín k úhradě DPH je 25. den po skončení zdaňovacího období. Tj. je-li zdaňovacím obdobím čtvrtletí, pak se za období leden-březen podává přiznání do 25. dubna a v tento den je nutno také uhradit daňovou povinnost (musí být již připsána na účtu správce daně). 

Základní princip pro stanovení daňové povinnosti plátce DPH je rozdíl mezi daní zaplacenou na výstupu (tj. DPH z prodaného zboží a služeb) minus DPH zaplaceného na vstupu (tj. DPH z nakoupeného zboží a služeb). Výsledek je buď kladný a vznikne daňová povinnost, nebo záporný, a vznikne tzv. nadměrný odpočet – podnikatel má nárok na vrácení přeplatku DPH od správce daně, což může nastat např. na počátku podnikání, kdy se pořizuje hodně majetku a skladových zásob, popř. při zakoupení auta nebo výrobního stroje. Ovšem platí, že opakovaný nadměrný odpočet je obvykle důvodem pro provedení daňové kontroly.

 

Příklad č. 1 na výpočet DPH:

  • Cena prodaného zboží: 240 Kč (včetně 20 % DPH) tedy 40 Kč bylo zaplaceno jako daň na výstupu.
  • Cena nakoupeného zboží: 120 Kč (včetně 20 % DPH) tedy 20 Kč bylo zaplaceno jako daň na vstupu.
  • Výsledná daňová povinnost: 40 – 20 = 20 Kč.

 

Příklad č. 2 na výpočet DPH – nadměrný odpočet:

  • Cena prodaného zboží: 1 x 240 Kč (včetně 20 % DPH) tedy 40 Kč bylo zaplaceno jako daň na výstupu.
  • Cena nakoupeného zboží na sklad: 10 x 120 Kč (včetně 20 % DPH) tedy 200 Kč bylo zaplaceno jako daň na vstupu.
  • Výsledná daňová povinnost: 40 – 200 = –160 Kč (tuto částku vrátí správce daně podnikateli). 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!