Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Rozvaha jako základní účetní výkaz

Rozvaha označovaná rovněž jako bilance, obsahuje přehled o majetku (aktivech) společnosti a dále o zdrojích financování (pasivech), tvořených vlastním kapitálem a závazky k určitému datu. Jde o stavovou veličinu, která ukazuje množství/objem v daném časovém okamžiku.

Každý účetní případ lze popsat jednou z rozvahových změn – existují 4 základní rozvahové změny:

  • A + Δ = P + Δ např. přírůstek aktiv - nákup materiálu, závazek vůči dodavatelům

  • A - Δ = P – Δ např. úbytek aktiv ve formě zaplacení faktury z BÚ, snížení závazku vůči dodavatelům

  • A + Δ - Δ = P např. úbytek i přírůstek na straně aktiv - přesun peněz z BÚ do pokladny

  • A = P + Δ – Δ

Základní stavební prvky rozvahy jsou majetek (aktiva) a celková pasiva (zdroje)

Aktiva

Aktiva (majetek, assets) jsou vložené prostředky, které jsou výsledkem minulých událostí, a u nichž se očekává, že podniku přinesou budoucí ekonomický prospěch, budoucí užitek.

Aby tedy nějaký majetek mohl být kvalifikován jako aktivum, musí splňovat tyto charakteristiky:

  • musí poskytovat pravděpodobný (očekávatelný) budoucí ekonomický užitek, spočívající v budoucím přítoku peněz,

  • podnik je schopen tento užitek přijmout a jiné entitě k němu zamezit přístup,

  • okolnost, která podniku zajišťuje právo na užitek, se již udála.

Z hlediska výkaznictví se aktiva v rozvaze člení do tří základních skupin, a to na dlouhodobá aktiva, oběžná aktiva a ostatní aktiva.

Dlouhodobá aktiva

Dlouhodobá aktiva jsou obvykle definována tím, že doba jejich předpokládané použitelnosti (využívání) je delší než jeden rok.

Základními typy dlouhodobých aktiv jsou:

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

  • Nehmotný dlouhodobý majetek je majetek nehmotné povahy (licence, software, práva k nehmotným statkům, know-how atd.).

  • Hmotný dlouhodobý majetek zahrnuje zejména pozemky, budovy, stavby, umělecká díla, samostatné movité věci (stroje, zařízení, dopravní prostředky atd.), pěstitelské celky trvalých porostů, základní stádo a tažná zvířata a otvírky nových lomů, pískoven atd.

  • Finančním dlouhodobým majetkem se rozumí majetek určený k dlouhodobému užívání finanční povahy. Do této skupiny patří zejména investiční cenné papíry a vklady, které budou v držení podniku déle než jeden rok, půjčky poskytnuté podnikem jiným subjektům s dobou splatnosti delší než jeden rok, ostatní investiční cenné papíry a vklady (např. nakoupené obligace a jiné dluhopisy, pokladniční poukázky, vkladové listy a termínové vklady se splatností delší než jeden rok) a nemovitosti, umělecká díla a sbírky a předměty z drahých kovů, které podnik nakupuje nebo vlastní za účelem obchodování s nimi nebo k uložení volných peněžních prostředků do majetku.

Oběžná aktiva

Oběžná aktiva jsou (na rozdíl od dlouhodobých aktiv) určena k okamžité spotřebě, resp. ke spotřebě po jeho relativně krátkodobém skladování (zejména zásoby). Současně do této skupiny spadají i platební prostředky, resp. pohledávky.

  • Zásoby: představují tu část majetku podniku, která je určena jako vstup do produkčního cyklu, resp. je meziproduktem či finálním produktem tohoto cyklu. Člení se zejména na skladovaný materiál, nedokončenou výrobu, polotovary vlastní výroby, výrobky, zvířata a zboží.

  • Pohledávky: představují částku dosud neuhrazených faktur či jiných platebních dokumentů, které podnik vystavil svým odběratelům nebo jiným subjektům.

  • Finanční majetek: do této části rozvahy patří krátkodobé investice (mají krátkodobý charakter do jednoho roku splatnosti, a proto se nesledují ve skupině dlouhodobého finančního majetku) a dále peněžní prostředky (hotovost uložená v pokladně podniku nebo na účtech u peněžních ústavů).

Ostatní aktiva

Ostatní aktiva tvoří různé typy časového rozlišení nákladů a výnosů a jedná se o podstatný nástroj pro realizaci účetních zásad a vykázání věrného a poctivého obrazu o předmětu účetnictví v rámci procesu účetní závěrky.

Kapitálové zdroje (pasiva)

Vlastní kapitál

Vlastní kapitál (equity) neboli čistá aktiva (net assets) je reziduální (zbytková) část pasiv vyplývající z rozdílu mezi aktivy a cizím kapitálem.

Uvedená definice ovšem neznamená, že se vlastní kapitál v rozvaze uvádí jako jediná položka, naopak – struktura vlastního kapitálu musí dát odpověď minimálně na dvě základní otázky:

Kolik bylo do podniku k rozvahovému dni celkově vlastníky vloženo a k jakým změnám došlo za poslední účetní období,

Kolik z celkových zisků / ztrát, které podnik vydělal po celou dobu své existence, si zadržel pro své vlastní potřeby a k jakým změnám došlo od posledního období, případně i na jaké účely je zisk určen.

Vzhledem k těmto požadavkům se vlastní kapitál v rozvaze člení na tyto základní skupiny:

  • Základní kapitál představuje peněžní vyjádření vkladů vlastníků (podnikatele, společníků, akcionářů) do podniku; tato základní složka pasiv se navíc ještě zpravidla člení na základní kapitál zapsaný v obchodním rejstříku a položku změn vlastního kapitálu.

  • Kapitálové fondy vznikají jako důsledek specifických operací vyjadřující určité oceňovací rozdíly.

  • Fondy ze zisku tvoří zákonný rezervní fond a další fondy, které se tvoří (resp. používají) v rámci procesu rozhodování o použití hospodářského výsledku běžného období nebo minulých let.

  • Výsledky hospodaření: tato položka se vnitřně člení na výsledky hospodaření minulých let a na výsledek hospodaření běžného (aktuálního) účetního období.

Závazky (dluhy) a rezervy

Závazky (dluhy, liabilities) jsou současné závazky podniku, které pocházejí z minulých událostí a u kterých se očekává, že jejich vyrovnání vyústí do snížení prostředků ztělesňujících ekonomický prospěch (očekává se jejich „odtok“ z podniku, nejčastěji ve formě úhrady závazků peněžními prostředky).

Aby nějaká položka zavazující podnik mohla být kvalifikována jako závazek, musí splňovat tyto charakteristiky:

  • podnik ji vypořádá předpokládaným (pravděpodobným) budoucím převodem aktiva buď na požádání (v době, kdy nastane specifická událost), nebo ke konkrétnímu datu,

  • povinnosti se nelze vyhnout,

  • okolnost, která podnik zavazuje, se již udála.

Obdobně jako u aktiv se i závazky rozdělují na dlouhodobé (se splatností nad jeden rok) a krátkodobé (se splatností do jednoho roku) a v rámci toho se člení na:

  • Obchodní závazky, tj. závazky vzniklé z obchodních vztahů,

  • Závazky vůči zaměstnancům, institucím sociálního zabezpečení apod.,

  • Závazky z úvěrů a půjček,

  • Ostatní závazky.

  • Rezervy představují specifický účetní nástroj, pomocí kterého podnik do běžných nákladů účetního období zahrnuje budoucí předpokládané náklady různého typu. Z hlediska vykazování v rozvaze se rozlišují na rezervy podle zvláštních právních předpisů (například podle zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů a zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství), rezerva na důchody a podobné závazky, • rezerva na daň z příjmů, ostatní rezervy (zejména rezerva na garanční opravy a rezerva na restrukturalizaci).

Ostatní pasiva

Ostatní pasiva tvoří různé typy časového rozlišení nákladů a výnosů a jedná se opět o podstatný nástroj pro realizaci účetních zásad a vykázání věrného a poctivého obrazu o předmětu účetnictví. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!