Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Hlavní finanční výkazy

Bilance rozlišujeme na dva typy:

  • stavové veličiny – stav k určitému okamžiku t

Typickým příkladem stavové bilance je rozvaha nebo výkaz majetků a závazků. Rozvaha přechází plynule z jednoho účetního období do následujícího a zachycuje stavy všech aktiv a pasiv k určitému okamžiku, tj. ke konci účetního období. Diference dvou po sobě jdoucích obdobích můžeme vyjádřit rozdílem, tzn. přírůstek či úbytek vzhledem k počátečnímu stavu.

  • tokové veličiny – intervalové veličiny, vyjadřují přírůstky vzniklé v daném účetním období, tedy v určitém časovém intervalu.

    Mám zájem, jak si mohu objednat?

    Volejte: +420 607 044 665

    Pište na: info@altaxo.cz

Výsledovka je intervalovou bilancí, neboť zachycuje narůstajícím způsobem toky. Sestavuje se jen ke konci období, v jehož průběhu do ní tečou prostředky do výroby a po zhotovení a prodeji výrobků z ní znovu vtékají do rozvahy.

Hlavní finanční výkazy

Finanční výkazy představují klíčový nástroj prezentace hlavních typů finančních informací o podniku. V současné době tvoří soubor finančních výkazů rozvaha, výkaz zisku a ztráty (výsledovka), přehled o peněžních tocích (výkaz cash flow) a přehled o změnách vlastního kapitálu.

  • výkaz zisků a ztrát - podává přehled o ziskovosti podniku za zvolený časový interval. V účetnictví je ziskovost měřena za určitou dobu (měsíc, čtvrtletí, rok atd.), a to porovnáním výnosů vyprodukovaných za použití určitých nákladů. Výkaz zisku a ztráty (někdy zkráceně výsledovka) ukazuje, jakého hospodářského výsledku společnost dosáhla za sledované a minulé období. Výkaz zisku a ztrát je podle zákona o účetnictví povinnou součástí účetní závěrky. Forma výkazu zisku a ztráty je v ČR upravena, používá se buď ve zkrácené, nebo plné verzi. Zájemce z ní získá základní přehled o hospodaření společnosti, velikosti tržeb, nákladů v základním členění (materiálové, mzdové, odpisy…) a výši zisku.

  • výkaz příjmů a výdajů - se sestavuje k daňovým účelům za uplynulý rok. O tom co je nebo není (daňově uznatelný) příjem a výdaj rozhoduje zákon o dani z příjmů. Provozní zisk či ztrátu zjistíme na porovnání příjmů a výdajů. Všechny tyto údaje najdeme v peněžním deníku a doplňuje se o uzávěrkové úpravy příjmů a výdajů, které se týkají nepeněžních operací. Výkaz příjmů a výdajů slouží pro stanovení základů daně z příjmů. Rozdíl mez příjmy a výdaji nevystihuje hospodářský výsledek podniku, neboť nevyjadřuje přírůstek, resp. úbytek majetku.

  • výkaz majetku a závazků – uvádí počáteční a konečné stavu majetků a závazků za určité období. Údaje se převezmou z pomocných knih pohledávek, závazkům zásob, inventárních karet atd. Přírůstek nebo úbytek majetků, tedy vlastně zisk podniku, se zjistí sestavením výkazu o majetku a závazcích. Tento výkaz se sestavuje na základě zůstatků v pomocných knihách. Přebírá se do něj samozřejmě i peněžní část majetku, tj. konečný zůstatek peněžních prostředků v pokladně a na bankovních účtech, a to z peněžního deníku. Porovnáním stavu majetku – po odečtení závazků – na konci a na počátku účetního období se zjistí, zda v podniku došlo ke zvýšení nebo snížení majetku, tedy vlastně k dosažení zisku nebo ztráty. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!