Právě se nacházíte: Domovská stránka Provoz firmy Personalistika Příjem zaměstnanců Osobní spis zaměstnance

Podnikejsnadno.cz

Osobní spis zaměstnance

03. 11. 09:43

Zaměstnavatel je oprávněn vést osobní spis zaměstnance, ale nemá k tomu právní povinnost. Tento osobní spis může obsahovat pouze informace, které jsou nezbytně nutné k výkonu práce v pracovněprávním vztahu. Tím je na mysli buď v rámci pracovního poměru, nebo na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Zaměstnavatel také určí, zda bude tento spis veden v elektronické formě, nebo jen v písemné formě. Zaměstnavatel také určí, které informace v něm budou obsaženy. Osobní spis obsahuje informace o zaměstnanci (jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, rodinný stav, státní občanství, adresa trvalého pobytu či doručovací adresa), doklady o vzniku pracovního poměru, doklady o předchozím pracovním poměru, mzdový list, údaje (doklady, kopie) o vzdělání, školení, praxi, lékařský posudek ze vstupní preventivní prohlídky, údaje o zdravotním a nemocenském pojištění zaměstnance, evidenční list důchodového pojištění, údaje o pobíraném důchodu, údaje, zda je zaměstnanec zdravotně postižený, bankovní účet, údaje o srážkách ze mzdy a příslušné doklady, evidence pracovní doby, údaje o práci, kterou zaměstnanec vykonává, doklady potřebné k nahlášení pracovních úrazů, prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (ze závislé činnosti a funkčních požitků).

Tento osobní spis zaměstnance bývá oddělen od mzdové evidence. Mohou do něj nahlížet všichni vedoucí zaměstnanci, kteří jsou zaměstnanci nadřazeni a ostatní firemní kompetentní osoby (firemní právník, účastníci podnikové kontroly). Zaměstnanec sám má také možnost nahlížet do svého osobního spisu. Může si pořizovat kopie, výpisky.

Zákon o ochraně osobních údajů udává povinnosti, jak se má nakládat s osobním spisem zaměstnance. Tento zákon také udává povinnost, jak nakládat s údaji z osobního spisu o skončení pracovního vztahu.

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...