Právě se nacházíte: Domovská stránka Komerční sdělení Strašák jménem EET?
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Podnikejsnadno.cz

Strašák jménem EET?

Co to je EET – nejčastější otázky a odpovědi

 

EET nebo-li elektronická evidence tržeb vyvolává v podnikatelích stále mnoho otázek. Jako první by ostrý start EET měli zažít majitelé a provozovatelé hotelů, ubytoven, restaurací, pohostinství a barů. Pro ilustraci uvádíme 5 často kladených dotazů:

1.    Existují pro některá podnikání výjimky z evidence?

Ano, existují. Evidenci nepodléhají jídelny provozované školami, veřejné toalety a prodejní automaty. Netýká se ani příspěvkových organizací, obcí a krajů. Stejně tak se netýká ani prodeje v osobních vlacích a letadlech či prodeje jízdenek přímo v hromadných prostředích a poštovní služby. Vznik dalších výjimek zákon připouští, ovšem pouze pokud by EET „znemožnilo či zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti“. Toto upraví vyhláška, o které rozhoduje vláda.

2.    Jsou z EET vyjmuté e-shopy?

Pokud za zboží platí zákazník kartou či hotově při převzetí zboží, tak nikoli. Jediná vyjímka je v případě, že kurýr sice od zákazníka dostane peníze v hotovosti, ale následně tuto hotovost pak převede e-shopu na účet. Převod na účet do EET nikdy nespadá. Pokud následně zákazník zboží nepřevezme a dobírku nezaplatí, e-shop tuto transakci stornuje.

3.   Týká se evidence tržeb i těch, kteří neplatí DPH?

Ano, bude se týkat všech.

4.    Co v případech, kdy někdo prodává něco pouze několikrát do roka? Musí si i přesto pořídit registrační elektronickou pokladnu?

Pokud tímto způsobem tato osoba podniká, tj. má k tomu živnostenské oprávnění, tak si pokladnu pořídit musí. Nicméně, finanční správa by v těchto případech mohla vydat povolení na zjednodušený režim, pokud o to živnostník požádá, tj. živnostník by musel vydat účtenku zákazníkovi, nicméně registrovat přes internet by ji nemusel hned – stačilo by do pěti dnů od uskutečněné tržby.

5.    Jak je to s ubytováním v soukromí – bude evidenci také podléhat?

Pokud ve službách s ubytováním podnikatel podniká – evidence se ho týká – ovšem pouze v případě, že jde o krátkodobá ubytování v řádu dnů či týdnů (vč. ubytování v bungalovech či bytech). Dlouhodobé pronájmy rodinných domů či bytů na  měsíc či rok v evidenci nejsou zahrnuty. Stejně tak, pokud jde o příjmy z pronájmů – ty se přiznávají daňovým přiznáním.

 

Manévry podnikatelů vzhledem k EET

Pro správce daně bude skokový nárůst tržeb signál k tomu, aby se začal zabývat historií firmy. Může totiž odhalit to, že podnikatel nepřiznával tržby. Stejně jako v Chorvatsku, i u nás se spousta podnikatelů, především v oblasti pohostinství, rozhodla začít podnikat pod jiným subjektem, tj. s čistým štítem. Snaží se tak vyhnout kontrole po zavedení EET.  Je pravděpodobné, že někteří hoteliéři či restauratéři skončí podnikání jako OSVČ a začnou znovu jako společnosti s ručením omezením. Elektronická evidence tržeb pro odvětví gastronomie začíná 1. prosince. Tento segment je také vnímán ministerstvem financí jako prostor, ve kterém nejvíce roste šedá ekonomika.

A co zákazníci? Jaké mají ti obavy?

Především by neměli mít obavu, že se finanční správa dozví, jaké zboží u obchodníka nakupoval. Ta dostane pouze informaci o celkové výši nákup, nikoli o prodaném druhu zboží. Nemusí se bát ani toho, když si účtenku nepřevezmou. Obchodník ji ale musí vytisknout – a to i bez požádání. Účtenka zákazníkovi slouží jako kontrola daného obchodníka. Může si totiž podle účtenky obchodníka ověřit – stačí, když zadá fiskální identifikační kód (FIK) z účtenky do formuláře umístěného na webu finanční správy. Zákazník tak de facto může nahlásit nepoctivého obchodníka. Do budoucna se uvažuje také o účtenkové loterii – její podoba ani začátek, od kdy by mohla platit, však nejsou známy. Loterie by měl zákazníky motivovat k tomu, aby si účtenky uschovávali.

 

eet

 

 

 

 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...