Právě se nacházíte: Domovská stránka Komerční sdělení Vybíráme projektor pro filmové projekce, nebo firemní prezentace
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Podnikejsnadno.cz

Vybíráme projektor pro filmové projekce, nebo firemní prezentace

Filmoví fajnšmekři si nejradši užívají soukromé projekce pokladů světové kinematografie na velké plátno v domácím kinosále, v létě venku na zahradě či terase. Firmy, podnikatelé, lektoři, školitelé se zase neobejdou bez promítání svých prezentací. Také fanoušci videoher mají raději plátno než televizní obrazovku. Dobrá zpráva je, že projektory pro běžné použití jsou dnes finančně dostupné. Na co se zaměřit při výběru a v čem spočívají odlišnosti mezi projektory?

projektor1

Hlavní typy projektorů

V současnosti jsou v nabídce obchodů tři hlavní typy projektorů lišící se způsobem projekce.

Projektory s technologií DLP vytvářejí obraz pomocí čipu s mikroskopickými zrcadly a rotujícího kolečka složeného ze segmentů tří primárních barev. Jednotlivé barevné složky nejsou zobrazovány najednou, ale v rychle se opakující sekvenci. Obraz se jeví jako plnobarevný díky vysoké rychlosti střídání barevných složek a nedokonalosti lidského vnímání

Projektory založené na technologii LCD zobrazují všechny barevné složky najednou, podobně jako televizory. Jejich určitou nevýhodou však může být fakt, že optická jednotka není neprodyšně uzavřena jako v případě DLP modelů. Může tak docházet k zanesení prachem a negativnímu ovlivnění kvality obrazu. O LCD projektory je proto dobré více pečovat a nepořizovat je do prašného či zakouřeného prostředí.

Třetím typem jsou LED projektory. K jejich výhodám patří nižší spotřeba, dlouhá životnost související s nepřítomností klasické lampy či malé rozměry. V současnosti jsou již běžným zařízením kanceláří a domácích kin díky svým malým rozměrům a dobrému obrazu.

projektor2

Rozlišení

Dalším parametrem, podle něhož vybíráme projektor, je rozlišení obrazu.

Nejlevnější jsou projektory s nízkým rozlišením (800 x 600, 1024 x 768 pixelů). Hodí se pro méně náročné prezentace. Filmy promítané těmito přístroji však neposkytnou dokonalý zážitek.

Vyšší třídou s uspokojivým rozlišením jsou HD ready projektory s rozlišením 1280 x 720 nebo 1280 x 800 pixelů. Jejich cena je příznivá a na obraz se dá docela sledovat.

Pro náročné diváky a sledování filmů ve 3D formátech jsou nejvhodnější Full HD projektory s vysokým rozlišením 1920 x 1080 pixelů, které je stejné jako u plochých televizorů. Hodí se k promítání z internetu, blu-ray disků nebo k hraní videoher.

Projekční vzdálenost

Velmi důležité je vědět, v jak velké místnosti se bude promítat. Doporučené vzdálenosti a velikost obrazu jsou u projektorů velmi rozdílné. Pro malé místnosti se hodí projektory s krátkou a ultrakrátkou projekční vzdáleností. V tomto případě musí být k dispozici dokonale hladká projekční plocha.

projektor3

Příslušenství k projektorům

Projektor nefunguje jen sám o sobě.  V praxi je třeba ho spojit s počítačem (notebookem), set-top boxem, multimediálním přehrávačem nebo třeba herní konzolí. Ne každý projektor nabízí přehrávání z USB. Je proto třeba ověřit, zda má projektor všechny potřebné konektory a také k němu pořídit propojovací kabely.

Další potřebnosti podle umístění a používání

Projektory se od sebe liší také svou velikostí a mobilitou. Některé jsou určené k používání na jednom místě. K nim se pak hodí stropní držák určený pro trvalé umístění projektoru v místnosti a promítací plátno. Promítací plátno může být buď přenosné, ale většinou bývá napevno přimontované ke zdi. Miniprojektory si školitelé vozí s sebou nebo se přenášejí z místnosti do místnosti. V takovém případě se hodí taška, v níž se dobře přenášejí i s příslušnými kabely, ovladači apod.

Náklady na pořízení a provoz projektoru

K ceně projektoru je třeba připočítat náklady na pořízení příslušenství – držák, kabely, reproduktory, plátno a další. Náklady na provoz jsou vyšší než u televize. Jednou za čas je třeba pořídit novou lampu. Také spotřeba elektrického proudu je vyšší.

 

Každý si jistě najde ten nejlepší projektor pro své potřeby, jen je třeba se před jeho pořízením pořádně zamyslet.

 

 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...