Právě se nacházíte: Domovská stránka Komerční sdělení Co je teambuilding?
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Podnikejsnadno.cz

Co je teambuilding?

Stále více oblíbeným a hlavně praktikovaným prostředkem, jak sjednotit firmu a vytvořit dokonalý tým, je teambuilding. Jedná se organizovaný společně strávený čas s lidmi ze zaměstnání. K čemu teambuilding slouží, komu je určen a jaké jsou jeho výsledky se dočtete v následujícím článku.

 

Teambuilding je jedním z prostředků, jak zlepšit mezilidské vztahy, sociální interakce a díky tomu dosáhnout kolektivní spolupráce. Teambuilding má za úkol vzbudit v pracovnících snahu dosáhnout svých pracovních úkolů a splnit důležité firemní cíle.

lanzarote

 

Úspěšný teambuilding

Pojem teambuilding je složený ze dvou anglických slov. První slovo je team, které znamená tým a druhé slovo je building, což znamená budování. Význam slova je tak jasný. Doslovný překlad se nepoužívá a využívá se tak originál.

 

Klíčem k úspěšnému teambuildingu je správné načasování, naplánování a vedení vhodného programu. Dále pak následný sběr informací, přijetí zpětné vazby od zúčastněného týmu a konečné vyhodnocení výsledků.

 

Pro koho je teambuilding určen?

Uspořádat teambuilding se doporučuje konkrétním týmům, které čeká významná změna nebo jsou v začátku svého fungování. Hlavním smyslem takových akcí je sblížení a poznání jednotlivých členů,  trénování důležitých schopností a dovedností, jakou jsou komunikace, týmová spolupráce či týmové hledání efektivních řešení problémů.

 

Velikost skupiny by měla být 8 – 12 lidí. Taková velikost je ideální z důvodu dostatečného prostoru  pro zapojení všech členů týmů. Takové kapacitní omezení umožní zpětnou vazbu a hlubokou reflexi v krátkém čase. Úspěšný teambuilding by měl trvat 2 – 3 dny.

 

Zážitkové vzdělávání je zaměřené na tvorbu nebo rozvoj týmu, týmové spolupráce. Mezi další cíle patří vzájemné hlubší poznání členů pracovní skupiny, stmelení týmu a celkové posílení týmového ducha. Teambuilding se nejčastěji provádí mimo firmu.

 

Spolupráce mimo firmu

Klíčovým prvkem každého úspěšného teambuildingu je outdoorové prostředí. Díky tomu získá akce novou dimenzi. Outdoorové prostředí působí na účastníky akce relaxačně, přispívá ke vzniku silnějších zážitků a dává účastníkům prostor využít nové a nepoužívané přístupy či objevit své rezervy.

 

Jaké jsou zásady teambuildingu

  • zásady dobrovolnosti – účastníci mají mít možnost volby, zda se akce zúčastní
  • zásada návaznosti – pořadí aktivit by se mělo pohybovat od méně náročných úkolů, které probíhají formou hry až po náročné aktivity, které prověří schopnosti týmu i jednotlivců
  • zásada určení vstupů a cílů – úspěšný teambuilding musí mít jasně dané skupiny a cíle
  • zásada přiměřenosti – je důležité vybrat vhodnou formu a provedení akce, akce mohou být sportovně nebo společensky orientované, ale také velmi intenzivní a fyzicky či psychicky náročné

 

Co teambuilding rozvíjí?

  • týmovou komunikaci
  • vznik nových a prohloubení stávajících sociálních vazeb
  • posílení týmové a organizační spolupráce
  • posílení vzájemné důvěry

 

Jak vybrat agenturu?

O kvalitě agentury vypovídají hlavně její reference. Dobré je také si přímo pohovořit s lektorem, který bude mít celý kurz na starosti. Důležité je, aby organizátor prokázal schopnosti, že dokáže rozkrýt a pochopit potřeby firmy, které má vybraný program naplnit. Organizátoři by měli být schopni kvalifikovaně popsat průběh akce, navrhnout možné postupy a zlepšení.

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...