Právě se nacházíte: Domovská stránka Komerční sdělení Majitelé firem, využijte k vytápění provozoven zdroje, které vás nic nestojí
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Podnikejsnadno.cz

Majitelé firem, využijte k vytápění provozoven zdroje, které vás nic nestojí

Rekuperace neboli zpětné získávání tepla je vítaný způsob, jak v průmyslových provozech, restauracích, hotelech, vinných sklepech nebo kancelářských budovách ušetřit za vytápění. Ve světě se těší oblibě už několik desetiletí.

Ideální zařízení pro zpětné získávání tepla ze vzduchu i vody je tepelné čerpadlo. Dokáže využít odpadní teplo až do 42 stupňů a dodat vodu od 55 do 90 stupňů. Teplo získává z odpadního a větracího vzduchu, odpadní, technologické nebo bazénové vody, důlních vod či vzduchu v podzemních prostorách.

Díky využití odpadní vody, výparů z kuchyně či prádelny nejenže snížíte náklady na teplo či teplou vodu, ale také se postaráte o mnohem lepší a zdravější prostředí pro své zaměstnance. Přitom návratnost investice může být i v řádech měsíců, zejména tam, kde se pracuje na směny a rekuperace je v provozu neustále. Opatření prospěje i pracovnímu výkonu, což se opět pozitivně projeví na zisku.

Nejdůležitějším faktorem pro úspory pomocí rekuperace je ale rozdíl mezi teplotou zdroje odpadního tepla a potřebnou teplotou topné vody, kterou tepelné čerpadlo produkuje. Čím je rozdíl těchto teplot menší, tím zařízení rekuperuje energii levněji.

Rekuperaci lze rozšířit o ohřev vzduchu, který se do vaší provozovny dostává z okolí. Zde je bonusem jeho očištění od výfukových plynů či alergenů, a také snížení vlhkosti. Díky tomu se u vás budou dobře cítit nejen zaměstnanci, ale také zákazníci.

A protože topná sezóna je už tady, neváhejte kontaktovat experty z GT-Energy, kteří posoudí, zda se tepelné čerpadlo s rekuperačním systémem hodí právě pro vás.

Důležitá jsou také technická omezení získávání odpadního tepla:

  • Je nutné, aby byl odběr rekuperované energie v dosahu od zdroje odpadního tepla.
  • Teplota, kterou vytváří tepelné čerpadlo, musí odpovídat potřebám odběrného místa.
  • Čerpání odpadního tepla je třeba technicky zvládnout tak, aby náklady na údržbu výměníků a transport energie výrazně nezhoršovaly ekonomickou bilanci systému. 
  • Měla by být zachována časová souvislost rekuperace a jejího využití (je-li dodávka odpadního tepla nárazová, vyplatí se instalovat zásobníky odpadní vody).

 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...