Právě se nacházíte: Domovská stránka Komerční sdělení Tipy, jak vybrat správného zaměstnance
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Podnikejsnadno.cz

Tipy, jak vybrat správného zaměstnance

S rostoucím byznysem, roste také práce, proto by každý podnikatel měl počítat s tím, že při rozvoji jeho firmy bude časem potřebovat pomocnou sílu v podobě zaměstnanců. Jak by však takový člověk měl vybrat správného zaměstnance na danou pozici, když s náborem nemá žádné zkušenosti? Pak čtěte dále.

Aby se firma neustále rozvíjela, je zapotřebí najmout přínosné zaměstnance, které přispějí k jejímu rozvoji. Ještě než k tomuto výběru přistoupíte, je důležité, abyste věděli, že výběrem zaměstnancům a samotným výběrovým řízením to pouze začíná. Při špatném výběru můžete firmu dostat do nesnází. Proto je důležité vybírat takové lidi, které práci nedělají jen pro peníze, ale mají v sobě nadšení.

Koho potřebujete?

Než zahájíte výběrové řízení, je nutné zamyslet se, koho vlastně do své firmy potřebujete. Je důležité ujasnit si, o jakou pozici by se mělo jednat a také si v klidu rozmyslet, jaké povahy by měl váš budou zaměstnanec být. Přece jen nebudete např. přijímat introverta na pozici, kde bude dennodenně komunikovat se zákazníky.

Samozřejmostí však je, aby všichni kandidáti splňovali obecný standard jako samostatnost, pečlivost, důslednost apod. Ostatní schopnosti, dovednosti a vědomosti určete dle konkrétní pozice.

Motivační dopis s životopisem

I když se to nezdá, tak i v dnešní době mnoho lidí s žádostí o zaměstnání nepošle motivační dopis. Proto doporučujeme vybírat mezi těmi, kteří vám ho pošlou. Je to taková ta první známka toho, že lidé, kteří pošlou dobrý motivační dopis, si s tím dali záležet a o danou pozici mají opravdový zájem.

 

Tipy, jak vybrat správného zaměstnance

Co se týče životopisu, někteří personalisté si myslí, že je zbytečný, avšak my bychom ho tak nezatracovali. Přece jen díky životopisu se dozvíte základní informace o konkrétním uchazečovi. Samotné zpracování životopisu vám rovněž prozradí, zda si na něm kandidát dal záležet či nikoliv.

Prověřte si informace u bývalých zaměstnavatelů

Při výběru zaměstnance určitě prověřte jeho minulost u bývalých zaměstnavatelů. Samotný kandidát vám na pohovoru podá zkreslené informace, abyste ho viděli v nejlepším možném světle. Avšak od bývalých zaměstnavatelů získáte nezkreslené informace, díky kterým si můžete vytvořit lepší obrázek u každého kandidáta.

Pozvání uchazečů na pohovor

Když vás jednotlivý uchazeči zaujmou motivačním dopisem, životopisem a v předešlém zaměstnání s daným člověk nebyl žádný vážnější problém, pozvěte si tyto kandidáty na pohovor. Během pohovoru určitě nedejte na první dojem. Každý uchazeč vám bude říkat, jak chce u vás pracovat, že máte hezké prostory, pěkně zpracovaný web apod. Tyto informace však neříkají nic o samotném uchazeči a zde je ve své práci opravdu dobrý.

Proto si promyslete obsah a průběh celého výběrového řízení. Doporučujeme si předtím sepsat otázky, na které se potencionálních kandidátů zeptáte a díky kterým zjistíte více o samotném kandidátovi.

Nechte si při výběru pomoct

Pokud s přijímáním nemáte žádné zkušenosti a nechcete udělat při výběru chybu, pak doporučujeme obrátit se na firmu, která realizuje development centrum. Jedná se o velice účinný nástroj při výběru zaměstnanců, díky kterému lze zjistit jejich potenciál, silné i slabé stránky a mnoho dalšího, co potřebujete vědět.

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...