Právě se nacházíte: Domovská stránka Komerční sdělení 11 tipů, jak snadno vylepšit svou prezentaci
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Podnikejsnadno.cz

11 tipů, jak snadno vylepšit svou prezentaci

Ať už vás čeká první prezentace nebo jich zvládáte několik týdně, přečtěte si naše tipy. Určitě vás inspirují a budou se vám hodit, až budete klientům představovat nové služby nebo kolegům svůj projekt.

1.       Žádné odrážky

Odrážky se hodí spíš do zpráv a dokumentů, kde mají za úkol strukturovat text. V prezentacích spíš ruší, inspirujte se Stevem Jobsem, který ve svých prezentacích nikdy nepoužil ani jednu odrážku.

2.       Začněte na papíře

Jakmile byste svou prezentaci chtěli začít tvořit rovnou na počítači, vždy budete omezeni jednotlivými slidy. Zkuste si své myšlenky nejprve hodit na papír, utřídit je a teprve potom jim vtisknout digitální podobu. Skvěle se hodí myšlenkové mapy, které vám dané téma názorně popíší.

3.       Použijte dostatečně velká písmena

Ne každý má dokonalý zrak, proto dodržujte důležité pravidlo velikosti písma minimálně 32pt, aby bylo dobře vidět.

4.       V jednoduchosti je krása

Nepřidávejte zbytečné kudrlinky, oslňující efekty na fotografie ani moc fontů. Důležitý je hlavně obsah, proto jej ničím nenarušujte. Ideální je použít na celou prezentaci jeden font a jedno pozadí. Když použijete fotografie nebo video, tak v kvalitním rozlišení. Dobře vypadají také grafy.

5.       Buďte zajímaví

Jednoduchost však neznamená nudu. Okořeňte svou prezentaci historkou ze života, vždycky to zabere. Stále však mějte na mysli, co je hlavním záměrem.

6.       Jasné sdělení

Bude vaše prezentace srozumitelná všem zúčastněným. Klidně ji ukažte nějakému kolegovi, aby vám řekl, jestli neobsahuje nějaké nesrovnalosti nebo zbytečně krkolomné obraty. Používejte jazyk svých posluchačů, kratší věty a vyhněte se cizím slovům.

7.       Jedna myšlenka – jeden slide – jeden obrázek

Tohle pravidlo zná každý, ale někdy je těžké jej udržet. Když text doplníte skvělým obrázkem, máte vyhráno – ten vydá za tisíc slov. Obrázky jsou lidmi lépe přijímány, dokážou si lépe a více zapamatovat. Podle průzkumů si z prezentace bez obrázků po třech dnech respondenti vybavili pouze 10 % informací. Ta s obrázky jim do hlavy vtiskla 65 %.

8.       Nedávejte logo na každém slidu

I když je prezentace určená pro někoho mimo vaši firmu, nenechte se přinutit k tomu, aby vaše logo zářilo na každé stránce. Zbytečně by rušilo a odvádělo pozornost od samotného sdělení, které je v tu chvíli podstatné.

9.       Zapojte obecenstvo do diskuze

Vyvolejte diskuzi, pokládejte otázky a snažte se jimi vzbudit zájem. Zároveň si tak lépe ověříte, zda je vaše prezentace účinná. Většinou se říká, že pokud je prezentace špatná, nikdo na ni nereaguje.

10.   Nevyužívejte jen techniku

Některé prezentace, u nichž předpokládáte zapojení posluchačů, si přímo říkají o to, abyste použili i jiné prostředky. Připravte si prezentační tabuli, na níž budete psát poznámky a mohou se do akce připojit i vaši kolegové a publikum.  

11.   Poslední kontrola

Vyzkoušejte si, kolik času vám projev zabere. Požádejte o radu své kolegy a přátele – víc hlav víc ví. Možná se vám budou hodit jejich zkušenosti, rady a připomínky, aby vaše prezentace přesně zasáhla svůj cíl.

Svou přípravu prezentace nenechte na poslední chvíli, vše se musí nechat chvíli uležet, abyste se na věc mohli podívat s odstupem. Určitě doporučujeme nechat se inspirovat velkými řečníky a jejich úspěšnými proslovy. 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...