Právě se nacházíte: Domovská stránka Komerční sdělení Evropská společnost: podnikání v Evropě bez zbytečných omezení
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Podnikejsnadno.cz

Evropská společnost: podnikání v Evropě bez zbytečných omezení

02. 11. 09:18

Evropská společnost (Societas Europea; SE) je nadnárodní forma právnické osoby. Cílem vytvoření statutu evropské společnosti bylo odstranění překážek volného obchodu a unifikace struktury evropských společností působících v Evropské unii. Tuto formu primárně využívají společnosti, které svojí činnost vyvíjejí napříč EU.

Podmínky založení SE

Nařízení Evropské komise č. 2157/2001 stanoví, že sídlo SE se musí nacházet v členském státu Evropské unie, přičemž správní ústředí musí být ve stejném státě. Některé státy EU dokonce vyžadují, aby sídlo a orgány společnosti sdílely totožnou adresu.

Kapitál u evropských společností je vyjadřován v eurech. U států, které zatím nepřijaly euro, musí být základní kapitál vyjádřen taktéž v národní měně. Základní kapitál činí minimálně 120 000 eur. Nařízení č. 2157 však stanoví, že pokud místní právní úpravy požadují vyšší základní kapitál (např. Švédsko), je legislativa daného státu nadřazena nařízení Evropské komise.

Zápis do rejstříku se řídí místními národními předpisy, nařízení EU toto nijak neupravuje. Délka řízení je tedy v každém členském státě jiná, přičemž platí nepsané pravidlo, čím severnější stát, tím rychlejší řízení a naopak. Založení společnosti a její zápis do národních rejstříků eviduje Úřední věstník Evropské unie.

Výhody podnikání formou SE

Namísto klasické akciové společnosti forma SE dovoluje přemístění sídla napříč evropskými státy, což může být využito pro daňovou optimalizaci.  Evropská společnost taktéž může vydávat tzv. „akcie na majitele“ a poskytovat tak zainteresovaným osobám mnohdy potřebnou anonymitu vlastnické struktury.

Forma SE také může pomoci ušetřit výdaje za správu, jelikož k plnému obsazení orgánů společnosti stačí dvě osoby (jeden člen představenstva a jeden člen dozorčí rady) bez ohledu na aktuální počet akcionářů.

Koupě hotové společnosti

Pokud se nevyznáte v džungli právních předpisů jednotlivých zemí EU, jednou z možností je nákup tzv. ready-made evropské společnosti od specializované firmy. Cena evropské společnosti se splaceným kapitálem se v ČR pohybuje kolem 90 000 Kč.  Výhodou ready- made SE je i skutečnost, že majetek akcionářů je oddělen od majetku společnosti a akcionáři tedy neručí za závazky společnosti svým majetkem.

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Služby Podnikátora
Ke stažení

Zpracovávám...