Právě se nacházíte: Domovská stránka Hydepark Interview s Markem Kotalou, majitelem firmy GENES Media
Získejte radu od našich odborníků zdarma!
<
Petra Vitinová
Petra Vitinová
založení společnosti
Petra Vitinová
založení společnosti
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

Aleš Krabs
Aleš Krabs
tvorba webu
Aleš Krabs
tvorba webu
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

Robert Knotek
Robert Knotek
internetový marketing
Robert Knotek
internetový marketing
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

>

Interview s Markem Kotalou, majitelem firmy GENES Media

12. 01. 11:22

„Nejlepší investice byla do vzdělání!“ 


Marek Kotala může prohlásit, že se mu splnil už jeho dětský sen. V současné době totiž vlastní a vede firmu, která se zabývá tvorbou internetových stránek a hlavně 3D animací, které již jako dítě tak obdivoval ve filmech známého studia Pixar. 

 

Marek Kotala1. Čím jste chtěl být jako malé dítě? Má tento dětský plán nějakou souvislost s Vaší dnešní činností?

Asi ne, protože jsem chtěl být pouze bohatý a slavný J. Zároveň se mi ale líbila velmi grafika, zejména od studia Pixar, takže jsem ji šel hned po škole studovat.

 

2. Co bylo impulzem pro to, že jste se rozhodl podnikat?

Začínal jsem ve firmě Albixon, která vyráběla bazény a zastřešení, jako zaměstnanec zodpovědný za vývoj 3D grafiky. Moji známí mě ale neustále oslovovali, takže jsem ještě po večerech pracoval pro sebe. Po nějaké době jsem si všiml, že jsou z toho zajímavé peníze a rozhodl se jít zcela na volnou nohu a od svého zaměstnavatele jsem pomalu odcházel. Finální popud však přišel ze světa filmu. Tehdy se natáčel film Saxana 2 a já jsem zde zastával funkci riggera. Ten se stará, aby se nějaká postavička ve 3D rozpohybovala. U filmu jsem musel pracovat na živnost, poté však práce u filmu skončila a já se musel snažit získat si zakázky pro sebe sám. Do toho jsem však pracoval stále u svého bývalého zaměstnavatele, kde jsem se seznámil s jedním kolegou, který měl znalosti z programování webu. Vzhledem k tomu, že já jsem se vyznal v grafice, mohli jsme utvořit firmu na výrobu internetových stránek a dobře se doplňovat. Velmi dlouhou dobu jsme pracovali pouze ve dvou.

 

3. Kolik času denně trávíte řízením Vašeho podnikání? Dá se říci, zda se tato veličina postupem času nějakým způsobem změnila či mění?

 Čas, který trávím podnikáním, se neustále mění. Když trochu zvolním, hned zjistím, že tomu něco chybí. Pokud strávím činností kolem podnikání deset až dvanáct hodin, pak teprve cítím, že je vše, jak má. Jednou za čas ale zjistím, že už na vše nemám sílu a musím si dát trochu pauzu, takže zde trávím třeba jen šest hodin denně. Firma se rozrůstá, mám zde i svého zástupce, na kterého se mohu spolehnout.

 

4. Jaké jsou podle Vás nejdůležitější vlastnosti úspěšného podnikatele?

 Rozhodně cílevědomost, musí vědět, čeho chce dosáhnout, musí být tvrdohlavý a pracovitý.

 

5. Kdybyste mohl něco udělat jinak, co by to bylo?

Chyb jsem udělal jistě mnoho, ale dnes bych rozhodně peníze, co jsem kdysi získal za dobrou investici, neutratil, ale investoval do firmy.

 

6. Kde berete inspiraci?

Všude kolem sebe. Zároveň trpím profesionální deformací, kdy sleduji film třeba od Pixaru a místo toho, abych se díval na příběh a na film, sleduji ten film po profesionální stránce. Nedávno jsme zcela změnili stránky naší firmy a inspiraci k této změně jsme brali všude možně. Sledujeme třeba ty největší a nejznámější firmy, jako jsou velké korporace, s čím přijdou. Inspiruji se také v životopisech slavných, třeba Jobse, Gatese, nebo Forda.

 

7. Jak trávíte svůj volný čas?

Volného času moc nemám, ale pokud nějaký je, věnuji ho hraní fotbalu. A skvěle relaxuji se u stupidních  amerických komedií.

 8. Co považujete za Vaši nejvýhodnější investici v rámci podnikání?

 Zřejmě investice do sebe, do vzdělání, a to jak do vzdělávání ve finanční oblasti, v obchodu, kontaktů s lidmi, vyjednávání, přesvědčování a podobných dovedností. Rozhodně také investice do kvalitních lidí kolem sebe.

 

9. Co byste poradil našemu čtenáři, který by rád s podnikáním začal, ale zatím nemá konkrétní představu v čem podnikat a jak začít?

 Zřejmě aby zkusil dělat to, co ho skutečně baví. Ze začátku alespoň částečně a těžit z této činnosti alespoň nějaké zisky. Pokud bude důsledný, vytrvalý a činnost ho bude bavit, výsledků by se měl dočkat.

 

10. Podnikáte sám, nebo s partnerem? A proč?

 Ačkoliv jsme začínali ve dvou, v současné době podnikám sám. V současné době mám však velkou oporu v mém zástupci.

 

12. Podnikáte v oboru internetu, v čem je toto poměrně mladé odvětví specifické oproti ostatním? Jak se toto odvětví vyvíjí?

Neznám fyzické rozdíly, pokud bych působil ve stavebnictví, v našem oboru jde ale vše velmi rychle dopředu. Pokud ses třeba začne používat místo flashe HTML5, během roku je tento trend již standardem. Firma se v tomto oboru musí tedy neustále učit a přizpůsobovat se těmto trendům, které přicházejí skoro každý den.

 

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Ke stažení

Zpracovávám...