Právě se nacházíte: Domovská stránka Hydepark Interview s Vladimírem Mogišem z firmy EMP
Získejte radu od našich odborníků zdarma!
<
Petra Vitinová
Petra Vitinová
založení společnosti
Petra Vitinová
založení společnosti
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

Aleš Krabs
Aleš Krabs
tvorba webu
Aleš Krabs
tvorba webu
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

Robert Knotek
Robert Knotek
internetový marketing
Robert Knotek
internetový marketing
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

>

Interview s Vladimírem Mogišem z firmy EMP

05. 09. 10:13

Nikdy mě nenapadlo, že budu vlastnit továrnu na výrobu motorů

Vladimír Mogiš, vlastník slavkovské firmy na výrobu elektromotorů a čerpadel EMP, je zářným příkladem celoživotní píle.

Hned po uvolnění poměrů zmodernizoval původně státní podnik s dlouholetou tradicí a učinil z něj mezinárodně konkurenceschopnou firmu. Jako první v ČR vyvinul ve spolupráci s VUT zalévaný motor. Za klienty jezdí do všech koutů Evropy a je skromným držitelem ocenění Manažer roku 2012 v odvětví elektro.

 

http://www.emp-slavkov.cz/

 

hydepark mogis1. Čím jste chtěl být jako malé dítě? Má tento dětský sen souvislost s Vaší dnešní činností? 

Vyrůstal jsem v době rozvinutého socialismu v 60. letech – v té době jsme se všichni kluci ve třídě po vzoru Juraje Gagarina toužili stát kosmonauty. Navíc vzhledem k tomu, že jsem celé dětství a mládí prožil v době kolektivního hospodářství, kde osobní podnikání spadalo do kategorie science fiction, by mě nikdy nenapadlo, že jednou budu vlastnit továrnu na výrobu motorů. Avšak vždy jsem měl v sobě touhu po vyšším vzdělání a určitý druh ctižádosti, který je pro podnikání nezbytný.

 

2. Co bylo impulzem k tomu, že jste se rozhodl podnikat? A proč zrovna tento obor?

V době studia mě vždy bavily přírodní vědy, jako jsou matematika, chemie, fyzika, biologie. Po ukončení gymnázia jsem se rozhodoval mezi veterinární a elektrotechnickou fakultou, elektrotechnika nakonec zvítězila. Po promoci jsem v roce 1980 nastoupil do státního podniku MEZ Brno – a toto rozhodnutí předurčilo mou následnou kariéru. Po sametové revoluci jsem díky politickým změnám, které nastaly, dostal možnost podílet se na privatizaci s. p. MEZ Brno. Se společníkem jsme se rozhodli navázat na jeho dlouholetou tradici a pokračovat ve výrobě elektromotorů a čerpadel.

 

3. Kolik času denně trávíte řízením podnikání? Dá se říci, že se tato veličina postupem času mění?

V podnikání obzvláště platí zásada čas je práce, takže má pracovní doba je velmi proměnlivá. Někdy práci věnuji až 18 hodin denně, obzvláště pokud jsem na cestách u svých zákazníků v zahraničí. Avšak je-li volněji, pracuji jen 6 hodin denně, kdy zajištuji základní věci ohledně fungování celého podniku.

 

4. Jakými vlastnosti by měl úspěšný podnikatel oplývat?

Jak jsem již v úvodu rozhovoru zmínil, obzvláště bych zdůraznil určitý druh ctižádosti a odhodlání, které vám nedovolí nechat se odradit prvními neúspěchy. Chcete-li svou práci dělat dobře, musíte se jí naprosto oddat, celým tělem i celou duší. Nic nejde dělat jen polovičatě, což platí asi u každé práce, která má mít smyl, nejen u podnikání.

Ještě bych rád vyzdvihl vlastnosti, které jsou v dnešní době vzácné, avšak já jsem přesvědčen o jejich univerzální platnosti – čestnost, pracovitost a poctivost.

 

5. Kdybyste mohl něco v životě udělat jinak, co by to bylo?

Samozřejmě jsem v životě dělal a stále dělám chybná rozhodnutí. Jsem však přesvědčen, že i ta jsou k určitému osobnímu i pracovnímu rozvoji potřeba. Ne nadarmo se říká: „Chybami se člověk učí.“ Nedokáži tedy s určitostí říct, že bych něco zásadně změnil, i kdybych měl tu možnost.

 

6. Kde čerpáte inspiraci? Máte oblíbené místo či činnost, které vás nabijí?

Inspiraci nacházím při samostudiu odborných časopisů a na internetu. Energii čerpám na zahrádce pěstováním vlastní zeleniny. Občas opráším staré desky a odpočinu si poslechem hudby. Mám rád klasiku i country.

 

7. Jak trávíte svůj volný čas?

Volného času moc nemám, většinou bývám po celodenní práci velmi vyčerpán, takže nejraději odpočívám v rodinném kruhu. Občas se rád odreaguji ve společnosti přátel u mě doma nebo na country bálu. Mou velkou slabostí je láska k dobrému moravskému vínu.

 

8.  Co pro Vás bylo v podnikání nejtěžší, resp. největší výzvou?

Největší výzvou pro mě byla moje vlastní touha po nezávislosti. Mít vlastní firmu a sám určovat její směřování.

 

9. Co považujete za Vaši nejvýhodnější investici v rámci podnikání?

Za 20 let naší firmy bylo investic skutečně mnoho. Od obnovy našeho strojového parku a nákupu nových CNC strojů až po opravu budovy za pomoci dotací z Evropské unie. Nejsem si jistý, kterou bych měl obzvláště zdůraznit, každá investice byla potřebná a smysluplná.

Úzce spolupracujeme s fakultou elektroniky VUT na nejrůznějších projektech, mohl bych například zmínit projekt na zalévaný motor, který jsme vyvinuli ve spolupráci s VUT za podpory ministerstva průmyslu a obchodu. Je to druh motoru, který je určen pro ponorná vodní čerpadla pro čerpání pitné i kalové vody. Výhodou je, že umožňuje pracovat ve vodě, čímž odpadají komplikace s ucpávkami. V rámci České republiky tento motor nikdo nevyrábí.

 

10. Plánuje EMP v nejbližší době nějaké novinky či nové produkty?

Firma EMP vyrábí své výrobky pro průmyslové využití. Čtenáři se tak s našimi čerpadly a motory nesetkají přímo, ale až ve formě výsledného produktu. Nakupuje u nás většina moravských i českých výrobců vodních čerpadel pro domácí vodárny.

 

11. Čím může podle vás být portál Podnikátor.cz přínosný pro začínající ii zavedené podnikatele?

Určitě jako informační zdroj.

 

12. Co byste poradil našemu čtenáři, který by rád s podnikáním začal, ale zatím nemá konkrétní představu?

V první řadě se musí soustředit na to, v čem chce podnikat, musí si vybrat svůj segment trhu. A samozřejmě si musí udělat výzkum, jestli je o daný výrobek/službu zájem, aby jeho případné další podnikání bylo úspěšné.

 

13. O kom z českých/slovenských podnikatelů byste si na stránkách Podnikátor.cz rád přečetl a proč?

Rád si přečtu o někom z oboru technologií.

Autor: Pavla Lokajová

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Ke stažení

Zpracovávám...