Právě se nacházíte: Domovská stránka Hydepark Interview s Martinem Leskovjanem z projektu Fair Art
Získejte radu od našich odborníků zdarma!
<
Petra Vitinová
Petra Vitinová
založení společnosti
Petra Vitinová
založení společnosti
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

Aleš Krabs
Aleš Krabs
tvorba webu
Aleš Krabs
tvorba webu
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

Robert Knotek
Robert Knotek
internetový marketing
Robert Knotek
internetový marketing
Zaslat dotaz
Máte dotaz na našeho odborníka?

Zeptejte se nyní a dostanete odpověď zdarma!

>

Interview s Martinem Leskovjanem z projektu Fair Art

02. 09. 13:56

Mým cílem je naplnění vize, která stála na začátku

Sociální podnikání u nás dostává zelenou. A to je jenom dobře! Další zajímavý projekt nám přiblížil Martin Leskovjan, iniciátor a spoluzakladatel Fair Art – skupiny mladých právníků, umělců, kurátorů a studentů, které spojuje zájem o současné umění a právo.

Sám Martin věří, že každé podnikání musí mít silnou vizi. „Jeho“ právníci poskytují služby umělcům a uměleckým institucím s cílem podpořit samostatnost a konkurenceschopnost českého umění. O jejich úspěchu hovoří i fakt, že se Fair Art stal jedním z oceněných projektů letošního ročníku Social Impact Award 2013.

http://www.fairart.cz/

 

leskovjan martin fair art1. Čím jste chtěl být jako malé dítě? Má tento dětský sen souvislost s Vaší dnešní činností? 

Snů jsem měl hodně a často se měnily. Nebo lépe – pořád se rozvíjely. To se dodnes nezměnilo, a nejspíš právě proto mám ve Fair Art na starosti hlavně rozvoj a vyhledávání nových příležitostí a podnětů k dalším projektům. Od mala jsem všude strkal nos a hledal způsoby, jak ovlivnit dění v mém okolí – ani to se nezměnilo, a Fair Art odráží i mé celoživotní zaujetí věcmi veřejnými

 

2. Co bylo impulzem k tomu, že jste se rozhodl podnikat? A proč Fair Art?

Mým cílem není podnikání, ale naplnění cílů a vizí, které stály na počátku. Postupným obrušováním původní myšlenky jsme získali konkrétní obsah činnosti. A zbytek už pro mne představuje jen formu – způsob, jakým lze účelu dosáhnout. Jelikož vedeme obtížně financovatelný projekt, jeví se v současnosti  jako jeho nejvhodnější model nezisková organizace, která bude poskytovat některé komerční služby za úplatu.

V základu jde o hledání způsobů, jakými podpořit současné umění, které se zmítá hned v několikeré krizi. Proto se pokoušíme vytvářet různorodý servis v právních otázkách, na které naráží umělci, umělecké instituce, ale i další části toho, co nazýváme uměleckou scénou, při své praktické činnosti. Tím chceme napomoci samostatnosti a konkurenceschopnosti českého umění a zároveň zavést v ČR doposud nijak artikulovaný samostatný právní podobor právo umění (z ang. “Art Law”).   

 

3. Kolik času denně trávíte řízením byznysu? Dá se říci, zda se tato veličina postupem času mění?

Fair Art nevnímám jako svou práci, ale jako životní poslání. To je také důvod, proč se neohlížím na množství času, které s ním strávím a nepřepočítávám, kolik času mne práce pro Fair Art stojí.

V posledních měsících je jednoznačně náročnější, ale to bylo do značné míry součástí dlouhodobého plánu, který vznikal na počátku roku. Na podzim pak mířím na 2 měsíce na pracovní stáž do zahraničí, kam jedu jako zástupce Fair Art čerpat zkušenosti s řízením velké organizace profilované na právní pomoc v oblasti práva umění. Bude to období intenzivního zaměření na práci v našem oboru na nejvyšší úrovni. Jaký bude vývoj po návratu, lze jen těžko odhadnout, nicméně pracujeme na vývoji řady nových služeb a zdá se,  že studnice nápadů i možností nemá pevného dna

 

4. Jakými vlastnosti by měl úspěšný podnikatel oplývat?

Nakažlivým optimismem.

 

5. Kdybyste mohl něco v životě udělat jinak, co by to bylo?

S dosavadním vývojem jsem docela spokojen. A navíc nevěřím na náhodu – neopovážil bych se proto za žádných okolností vstoupit do řetězce dějů mého života. I změna malého detailu může mít na vývoj lidského života zcela určující dopad. Kdybych třeba před dvěma lety nestihl tramvaj a nedorazil na vernisáž do Trafo Studia v pražských Vysočanech, pravděpodobně bych si nepadl do oka s Ondřejem Stupalem – spoluzakladatelem Fair Art – právě v otázce našich tužeb a potřeb angažovat se v právních otázkách uměleckého provozu. Dnes bychom spolu nakonec  patrně nedělali rozhovor.

 

6. Kde čerpáte inspiraci? Máte oblíbené místo či činnost, které vás nabijí?

Inspiraci čerpám od svých přátel a v zahraničí. Nejlépe mě osvěží návštěva umělecké výstavy pěkně o samotě nebo projížďka lodí na na kanále v pražské Tróji. 

 

7. Jak trávíte svůj volný čas?

Jsem workoholik a s volným časem to moc neumím. Kdybych ho měl více, jezdil bych na dlouhé poutě po rodných jižních Čechách a měl bych při tom v batožině připravené své oblíbené regionální spisovatele – to je asi můj nejmilejší způsob trávení volného času.  

 

8. Co pro Vás bylo v podnikání nejtěžší, resp. největší výzvou?

Díky sehranému a překvapivě zkušenému týmu běží vše skvěle, takže ona velká výzva se před námi patrně teprve skrývá. Velkou výzvou bude nastavení našeho byznys modelu tak, aby příjemci našich služeb dobře rozuměli tomu, že veškeré generované prostředky směřují zpět na udržení a rozvoj projektů. Tyto projekty zpřístupňují právní služby osobám, které si je za jiných okolností nemohou dovolit. 

 

9. Co považujete za Vaši nejvýhodnější investici v rámci podnikání?

Jakákoliv má energie vložená do Fair Art se mi v nejrůznějších směrech vrací zpět v nečekané intenzitě. Která investice bude rezonovat nejvíce, je teprve otázkou budoucnosti, ale přesvědčuji své kolegy, abychom upnuli síly do rozvoje našich služeb na poli nových médií.

 

10. Plánuje Fair Art v nejbližší době nějaké novinky, na které se mohou naši čtenáři těšit? 

Jednoznačně – a nebude jich málo! Nově nás mohou navštěvovat fyzicky v naší kanceláři (HUB, Drtinova 10, Praha), dále chystáme upgrade smluvních vzorů na internetu, kurzy právního minima pro umělce a program zaměřený na mezinárodní spolupráci.

 

11. Čím může podle vás být portál Podnikátor.cz přínosný pro začínající i zavedené podnikatele?

Rozhodně může pomoci – a patrně i úspěšně pomáhá – s orientací v praktických otázkách organizačních, daňových a právních. V současnosti například málokdo rozumí změnám, které nás čekají v souvislosti s přijetím nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích. V této otázce mohou podobné informační služby prokázat cennou službu tím, že návodně popíšou vhodný postup pro přípravu na rekodifikaci.

 

12. Co byste poradil našemu čtenáři, který by rád s podnikáním začal, ale zatím nemá konkrétní představu?

Nijak mne neoslovuje podnikání pro podnikání – myslím si, že každý, kdo začíná s novou činností, třeba i nepodnikatelského charakteru, by měl mít vždy před očima vizi, jak touto svou činností prospěje svému okolí

 

13. O kom z českých/slovenských podnikatelů byste si na stránkách Podnikátor.cz rád přečetl a proč?

Pozoruhodnou osobností je nesporně majitel frenčízového konceptu Bageterie Boulevard a firmy Crocodille Petr Cichoň. Podařilo se mu prosadit v tvrdé konkurenci zaběhnutých řetězců s vlastním pojetím fast food, který obecně zvedá úroveň rychlého jídla v Česku. Zároveň podporuje bohulibé projekty jako je třeba festival Jeden svět

Autor: Pavla Lokajová

Líbí se Vám článek?
Výhody pro Vás
1
Možnost pokládat dotazy odborníkům a jejich odpovědi přímo Vám zdarma!
2
Veřejný profil Vás nebo Vaší firmy na podnikátorovi zdarma!
3
Velké množství slev na služby Podnikátora!
4
Užitečné informace e-mailem z témat, které si sami nadefinujete!
Registrovat se cca 30 vteřin
Ke stažení

Zpracovávám...